איך לטפל בילד שהוכש מנחש

מדריך זה משמש כמשאב מקיף להורים כיצד לפעול ביעילות ובמהירות כאשר ילדם ננשך על ידי נחש. הוא מתחיל בהבחנה בין נחשים ארסיים ללא ארסיים, תוך התמקדות בארבעת סוגי הארסיים הנפוצים יותר בישראל: צפע מצוי, פתן שחור, שרף עין גדי ואפעה מגוון. לאחר מכן, המדריך ממשיך לפרט את הצעדים הקריטיים שעל ההורים לנקוט לאחר ההכשה, מדגיש את חשיבות המניעה, ומציע עצות מעשיות כיצד למנוע מקרים כאלה.

"ארסי לעומת לא ארסי: לדעת את ההבדל"

כשמדובר בהכשות נחש, חשוב להבחין בין נחשים ארסיים ללא ארסיים. לנחשים ארסיים יש בלוטות מיוחדות המייצרות ארס, חומר רעיל שעלול לגרום נזק לבני אדם. מצד שני, לנחשים לא ארסיים אין בלוטות המייצרות ארס אלו, וגם אם יש הם ממוקמות מאחור ומסייעות לעיכול ובדרך כלל אינם מזיקים לבני אדם.

אין מאפיינים נכונים וכלליים המבדילים בקלות בין נחשים ארסיים ללא ארסיים. ישנם מאפיינים עיקריים לפי צורת האישון, או מבנה הראש אך יש נחשים שאינם ארסיים הנראים ארסיים ויש נחשים ארסיים שאינם נראים ארסיים. 

חשוב לציין שלא כל הכשות הנחש גורמות להרעלה. גם הכשות מנחשים ארסיים עשויות להיות "הכשות יבשות", שבהן לא מוזרק ארס לקורבן. עם זאת, עדיף תמיד לטעות להחמיר ולפנות מיד לטיפול רפואי אם מתרחשת הכשת נחש.

"איור המראה את ההבדלים החזותיים בין נחשים ארסיים ללא ארסיים"
"איור המראה את ההבדלים החזותיים בין נחשים ארסיים ללא ארסיים"

"פגוש את הארבעה: הנחשים הארסיים הנפוצים של ישראל"

בישראל ישנם ארבעה נחשים ארסיים שכדאי שהורים יהיו מודעים אליהם: צפע מצוי, פתן שחור, שרף עין גדי ואפעה מגוון. נחשים אלו נמצאים באזורים שונים ברחבי הארץ ומהווים איום פוטנציאלי לבני אדם אם יוכשו.

הצפע המצוי נמצא בכל חלקי המדינה מעל לקו באר שבע. הוא אחראי למרבית מקרי ההכשות הקשות בישראל ונחשב לנחש שגורם להכי הרבה פגיעות בשנה.

הפתן השחור (קרוב משפחה של הקוברה), הוא זן ארסי הנמצא בדרך כלל באזורים מדבריים וסלעיים דרומיים לירושליים. יש לו צבע שחור או חום כהה עם גוף דק. הכשת נחש זה עלולה לגרום לנזק מקומי חמור לרקמות ולתסמינים מערכתיים.

שרף עין גדי נמצא באזורי הבקעה וגב ההר, נחש שחור ודק. מכיש מהצד. הארס שלו חזק במיוחד והוא מהווה סכנה משמעותית

לבסוף האפעה מגוון, נמצא בעיקר במדבריות ובנגב, הכשתו עלולה להוביל לנמק מקומי ופגיעה מערכתית קשה.

'הכשת נחש 101: פעולות מיידיות לנקוט'

כאשר ילד מוכש על ידי נחש, חיוני לפעול במהירות וביעילות. יש לנקוט בפעולות המיידיות הבאות:

 • 1. הישארו רגועים:
  חיוני להישאר רגועים ולהרגיע את הילד. פאניקה יכולה להסלים את המצב ולהפריע לחשיבה בהירה. זכור כי רוב הכשות הנחש בישראל אינן קטלניות אם פונים לטיפול רפואי מתאים.
 • 2. הרחקה מסכנה:
  הרחק את הילד מהנחש כדי למנוע הכשות או פציעות נוספות. ודא שאתה לא מעמיד את עצמך בפגיעה בזמן שאתה עושה זאת. במידת האפשר, נסו לזכור את הופעתו של הנחש כדי לספק מידע מדויק לאנשי מקצוע רפואיים. צילום בטלפון יספיק.

  3. שמור את האזור הפגוע מקובע ומתחת לגובה הלב:
  הגבל את התנועה של האיבר הנשוך כדי למנוע מהארס להתפשט מהר יותר. שמירה על האזור הפגוע מתחת לגובה הלב יכולה לעזור להאט את מחזור הארס.

 • 4. פנה לעזרה רפואית מיידית:
  חיוני לפנות לשירותי החירום או לקחת את הילד לבית החולים הקרוב בהקדם האפשרי. אל תבזבזו זמן בניסיון לזהות את הנחש או לטפל בהכשה בעצמכם. לאנשי מקצוע רפואיים יהיו המומחיות והציוד הנדרשים כדי לספק טיפול מתאים, כגון נוגדן לארס במידת הצורך.

 

"מדריך תמונה ברצף המדגים את הצעדים שיש לנקוט כאשר מתרחשת הכשת נחש"
"מדריך תמונה ברצף המדגים את הצעדים שיש לנקוט כאשר מתרחשת הכשת נחש"

'עדיף מניעה מתרופה: איך להימנע מהכשות נחש?'

מניעה היא תמיד הגישה הטובה ביותר בכל הנוגע להכשות נחש. על ידי נקיטת כמה אמצעי זהירות ומודעות לסביבתכם, תוכלו להפחית במידה ניכרת את הסיכון להיתקל בנחשים ארסיים. הנה כמה טיפים חשובים שיעזרו לכם למנוע הכשות נחש:

 • 1. ביגוד והנעלה:
  כאשר נמצאים באזורים שבהם עלולים להימצא נחשים, חשוב לנעול נעליים סגורות ומכנסיים ארוכים. אלו מספקים מחסום בין העור שלך לכל הכשת נחש פוטנציאלית.
 • 2. הישארו בשבילים ייעודיים:
  היצמדו לשבילים מסומנים והימנעו מלצאת לדשא גבוה, לשיחים או לאזורים סלעיים שבהם נחשים עלולים להסתתר. נחשים נוטים יותר להימצא באזורים שקטים לא עמוסים, כך שהשהייה בשבילים ייעודיים יכולה להפחית את הסיכויים למפגש.

  3. שמרו על הסביבה שלכם נקייה ומאורגנת:
  נחשים נמשכים לאזורים עמוסים, כמו ערימות של בולי עץ, פסולת, או אפילו גינות מוזנחות. נקו וארגנו את הסביבה שלכם באופן קבוע כדי לבטל בתי גידול פוטנציאליים של נחשים.

 • 4. חינוך:
  למדו את ילדיכם על בטיחות נחשים וכיצד להימנע. עודדו אותם להתרחק מנחשים ולא לגעת בהם או להתגרות בהם. בנוסף, הכירו את הנחשים הארסיים באזורכם, כמו צפע מצוי, פתן שחור, שרף עין גדי ואפעה מגוון בישראל.
 • 5. היזהר באזורים מועדים לנחשים:
  אם אתם נמצאים באזור הידוע ככזה שיש בו נחשים ארסיים, נקטו משנה זהירות. הסתכלו איפה אתם דורכים, במיוחד על סלעים או בולי עץ, והשתמשו בפנס בלילה כדי לזהות את הנחשים.

 

ראינו נחש! עכשיו מה עושים?

כלום! פשוט ממשיכים להביט בו עד שילך לדרכו. נחש עלול להכיש רק כאשר מנסים לפגוע בו או ללכוד אותו. כל עוד לא תנסו להתעסק עם נחש שראיתם, אין שום סיבה שתוכשו. למדו את ילדיכם כמה חשוב לא לגעת ולא לנסות להתעסק עם נחשים בטבע

 

טיפול בהכשות נחש:

בעוד שהמחשבה על הכשת ילד על ידי נחש יכולה להיות מפחידה, השכלה והכנה יכולה לעשות את כל ההבדל. המפתח הוא להישאר רגוע, לפעול במהירות ולפנות לעזרה רפואית מיידית. זכרו תמיד, מניעה עדיפה על ריפוי. מדריך זה סיפק סקירה של הנחשים הארסיים בישראל, מה לעשות במקרה של הכשה וכיצד למנוע מקרים כאלה. זיכרו את ההנחיות הללו כדי להבטיח את בטיחותם ורווחתם של ילדכם.

Share:

Facebook
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Social Media

פופולארי באתר

קבלו את העדכונים האחרונים

הצטרפו לרשימת התפוצה ותהנו מטיפים לבטיחות אצלכם במייל

בלי ספאם, רק מידע חשוב וקריטי עבור הקטנטנים שלנו

דפים נוספים

הורות באחריות - בטיחות בבית

קבוצה שקטה, פעם בשבוע פוסט ממש כמו זה שקראתם - אצלכם בווטסאפ! בלי חפירות ובלי עניינים. רק תכלס.
On Key

פוסטים נוספים בנושא

המדריך המלא לעצירת דימום

'המדריך המלא לעצירת דימום' מספק סקירה מקיפה של טיפול במצבי חירום המערבים דימום. המדריך נועד ללמד את ההורים לגבי חשיבות השליטה בדימום, זיהוי סוגיו ואימוץ

איך לטפל בילד שהוכש מנחש

מדריך זה משמש כמשאב מקיף להורים כיצד לפעול ביעילות ובמהירות כאשר ילדם ננשך על ידי נחש. הוא מתחיל בהבחנה בין נחשים ארסיים ללא ארסיים, תוך

Scroll to Top